Επίσκεψη Ολλανδικού Σχολείου

Η διευθύντρια κ. Μπάκου Μαρία και ο σύλλογος διδασκόντων καθηγητών του 2ου Γυμνασίου Καισαριανής με πρωτοβουλία της φιλολόγου κ. Γκιώνη και της καθηγήτριας Αγγλικής φιλολογίας κ. Κατσά υποδέχθηκαν την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018, 55 μαθητές από το Hyperion Lyceum του Amsterdam μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους.
Οι μαθητές του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επικοινωνία με τους Ολλανδούς συμμαθητές τους, να ανταλλάξουν απόψεις, να τους γνωρίσουν το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα αλλά και να συμμετάσχουν σε αθλητικούς αγώνες ενισχύοντας το πνεύμα της συνεργασίας αλλά και ουσιαστικής συνύπαρξης με ανθρώπους από άλλες χώρες.

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο «Σπίτι της Κύπρου»

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα του σχολείου μας «Κύπρος–Ελλάδα–Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες» επισκέφθηκαν στις 16-1-2017 το «Σπίτι της Κύπρου».
Το «Σπίτι της Κύπρου» ιδρύθηκε το 1987 και στεγάζεται στην οδό Ξενοφώντος 2Α, δίπλα από την Πλατεία Συντάγματος. Ως τμήμα της Πρεσβείας της Κυπριακής Δημοκρατίας και Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου, χειρίζεται εκπαιδευτικά και πολιτιστικά θέματα και παρέχει σχετικές πληροφορίες στο κοινό.
Με στόχο την προβολή του έργου των Κυπρίων δημιουργών και την ενδυνάμωση των σχέσεων των πνευματικών ανθρώπων Ελλάδας και Κύπρου, καθώς και την προώθηση των κυπρολογικών μελετών και σπουδών, οργανώνει σε τακτική βάση εκδηλώσεις για τις οποίες συνεργάζεται με τις Πολιτιστικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου και φορείς στην Ελλάδα.
Το «Σπίτι της Κύπρου» με την ίδρυσή του, το 1987, χάραξε μια σημαντική πορεία στα Ελληνικά πνευματικά δρώμενα. Ένας άλλος σημαντικός τομέας, πέραν των εκδηλώσεων που διοργανώνει το «Σπίτι της Κύπρου» και τη συμμετοχή και παρουσία του στις πολιτιστικές εκδηλώσεις άλλων φορέων, είναι η επαφή και η συνδιοργάνωση εκδηλώσεων με τα Πανεπιστήμια της Ελλάδας, αλλά και τα σχολεία σε όλη τη χώρα. Στενή συνεργασία το «Σπίτι της Κύπρου» έχει ασφαλώς και με την Ομοσπονδία Κυπριακών Οργανώσεων Ελλάδας και τις κατά τόπους Κυπριακές Οργανώσεις και Συλλόγους, για την προβολή της Κύπρου και του εθνικού μας θέματος.

Τα 7 κλειδιά

Οι μαθητές της Β’ Τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν την Παρασκευή 20/1/2017 το διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα 7 κλειδιά» στο Ίδρυμα Ευγενίδου.
Πρόκειται για ένα ιδιαίτερο εκπαιδευτικό εγχείρημα, που σχεδιάστηκε από το ΠΙΟΠ για να βοηθήσει τα παιδιά να ξεκλειδώσουν τα μυστικά της παραγωγικής ιστορίας της χώρας μας, συνδυάζοντας παιχνίδια γνώσεων και νέες τεχνολογίες. Στόχος του είναι, μέσα από μια έξυπνη διαδρομή με γρίφους, αινίγματα, πειράματα, οι συμμετέχοντες να έρθουν σε επαφή με βασικές πρώτες ύλες όπως το λάδι, το μετάξι, το μάρμαρο και, σταδιακά, να αντιληφθούν τις χρήσεις αλλά και τη σημασία τους.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο περιβαλλοντολογικό πρόγραμμα του σχολείου μας «Έχει ο καιρός γυρίσματα και το κλίμα αλλαγές» επισκέφθηκαν στις 18/01/2107 το κέντρο επισκεπτών του Ινστιτούτου Αστρονομίας και Αστροφυσικής στην Πεντέλη. Το βασικό μέλημα του Κέντρου είναι η διάχυση αστρονομικών γνώσεων και της Διαστημικής φυσικής προς το ευρύ κοινό και ειδικά στους νέους.

Αστεροσκοπείο Πεντέλης

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο μουσείο Γ. Γουναρόπουλου

Κατά την επίσκεψη στο Μουσείο Γ. Γουναρόπουλου οι μαθητές συμμετείχαν σε εξειδικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και επιμορφωτικές δραστηριότητες καλλιτεχνικού χαρακτήρα, ειδικά σχεδιασμένη για μαθητές Γυμνασίου. Ο Γουναρόπουλος παρουσιάζεται σε συσχετισμό με το καλλιτεχνικό και ιστορικό πλαίσιο της εποχής του και την περίφημη γενιά του '30. Επίσης, παρακολούθησαν βίντεο προβολές με θέμα τη ζωή και το έργο του Γ. Γουναρόπουλου.