Ανακύκλωση Ηλεκτρικών και Ηλεκτρονικών Συσκευών

Για 2η χρονιά φέτος οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Καισαριανής με τη βοήθεια των καθηγητών και των γονέων τους, γνωρίζοντας ότι η ανακύκλωση αποτελεί σημαντική προτεραιότητα για το περιβάλλον και για το μέλλον τους, ανακυκλώνουν ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές.

Η προστασία του περιβάλλοντος είναι υπόθεση όλων μας, η επιτυχία της εναλλακτικής διαχείρισης εξαρτάται, όχι μόνο από την ευαισθητοποίηση, αλλά και από την ενεργό συμμετοχή. Προστατεύουμε το περιβάλλον και αναβαθμίζουμε την ποιότητα της ζωής μας.

Το σχολείο μας μετέχει σε πρόγραμμα ανταποδοτικής ανακύκλωσης. Αυτό σημαίνει ότι όσα περισσότερα κιλά ανακυκλώσιμων ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών υλικών ανά μαθητή συλλέξουμε τόσο μεγαλύτερες πιθανότητας έχουμε να είμαστε ένα από τα σχολεία που θα λάβουν βραβεύσιμη θέση στο διαγωνισμό.

Για  αυτό στο χώρο του σχολείου υπάρχει ειδικός κάδος που δέχεται τις χαλασμένες συσκευές. Θα θέλαμε από εσάς να μας βοηθήσετε να τον γεμίζουμε όσο πιο συχνά γίνεται!

Στις 23 Φεβρουαρίου 2016 με τη βοήθεια όλων καταφέραμε να συλλέξουμε 820 κιλά ανακυκλώσιμων υλικών και σας ευχαριστούμε πολύ για αυτό.