Οι μαθητές που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα του σχολείου μας «Κύπρος–Ελλάδα–Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες» επισκέφθηκαν στις 16-1-2017 το «Σπίτι της Κύπρου».
Το «Σπίτι της Κύπρου» ιδρύθηκε το 1987 και στεγάζεται στην οδό Ξενοφώντος 2Α, δίπλα από την Πλατεία Συντάγματος. Ως τμήμα της Πρεσβείας της Κυπριακής Δημοκρατίας και Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου, χειρίζεται εκπαιδευτικά και πολιτιστικά θέματα και παρέχει σχετικές πληροφορίες στο κοινό.
Με στόχο την προβολή του έργου των Κυπρίων δημιουργών και την ενδυνάμωση των σχέσεων των πνευματικών ανθρώπων Ελλάδας και Κύπρου, καθώς και την προώθηση των κυπρολογικών μελετών και σπουδών, οργανώνει σε τακτική βάση εκδηλώσεις για τις οποίες συνεργάζεται με τις Πολιτιστικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου και φορείς στην Ελλάδα.
Το «Σπίτι της Κύπρου» με την ίδρυσή του, το 1987, χάραξε μια σημαντική πορεία στα Ελληνικά πνευματικά δρώμενα. Ένας άλλος σημαντικός τομέας, πέραν των εκδηλώσεων που διοργανώνει το «Σπίτι της Κύπρου» και τη συμμετοχή και παρουσία του στις πολιτιστικές εκδηλώσεις άλλων φορέων, είναι η επαφή και η συνδιοργάνωση εκδηλώσεων με τα Πανεπιστήμια της Ελλάδας, αλλά και τα σχολεία σε όλη τη χώρα. Στενή συνεργασία το «Σπίτι της Κύπρου» έχει ασφαλώς και με την Ομοσπονδία Κυπριακών Οργανώσεων Ελλάδας και τις κατά τόπους Κυπριακές Οργανώσεις και Συλλόγους, για την προβολή της Κύπρου και του εθνικού μας θέματος.

Οι μαθητές της Β’ Τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν την Παρασκευή 20/1/2017 το διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα 7 κλειδιά» στο Ίδρυμα Ευγενίδου.
Πρόκειται για ένα ιδιαίτερο εκπαιδευτικό εγχείρημα, που σχεδιάστηκε από το ΠΙΟΠ για να βοηθήσει τα παιδιά να ξεκλειδώσουν τα μυστικά της παραγωγικής ιστορίας της χώρας μας, συνδυάζοντας παιχνίδια γνώσεων και νέες τεχνολογίες. Στόχος του είναι, μέσα από μια έξυπνη διαδρομή με γρίφους, αινίγματα, πειράματα, οι συμμετέχοντες να έρθουν σε επαφή με βασικές πρώτες ύλες όπως το λάδι, το μετάξι, το μάρμαρο και, σταδιακά, να αντιληφθούν τις χρήσεις αλλά και τη σημασία τους.

Κατά την επίσκεψη στο Μουσείο Γ. Γουναρόπουλου οι μαθητές συμμετείχαν σε εξειδικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα και επιμορφωτικές δραστηριότητες καλλιτεχνικού χαρακτήρα, ειδικά σχεδιασμένη για μαθητές Γυμνασίου. Ο Γουναρόπουλος παρουσιάζεται σε συσχετισμό με το καλλιτεχνικό και ιστορικό πλαίσιο της εποχής του και την περίφημη γενιά του '30. Επίσης, παρακολούθησαν βίντεο προβολές με θέμα τη ζωή και το έργο του Γ. Γουναρόπουλου.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στο περιβαλλοντολογικό πρόγραμμα του σχολείου μας «Έχει ο καιρός γυρίσματα και το κλίμα αλλαγές» επισκέφθηκαν στις 18/01/2107 το κέντρο επισκεπτών του Ινστιτούτου Αστρονομίας και Αστροφυσικής στην Πεντέλη. Το βασικό μέλημα του Κέντρου είναι η διάχυση αστρονομικών γνώσεων και της Διαστημικής φυσικής προς το ευρύ κοινό και ειδικά στους νέους.

Αστεροσκοπείο Πεντέλης

Το Κέντρο Επισκεπτών στεγάζεται στο εντυπωσιακό κτίριο του τηλεσκοπίου Newall στο λόφο "Κουφός" στη Πεντέλη, περίπου 18 χλμ από το κέντρο της Αθήνας, σε υψόμετρο 500μ. Το κτίριο κατασκευάστηκε το 1958 εξ' ολοκλήρου από πεντελικό μάρμαρο για να στεγάσει το Newall που ήταν το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο της Ελλάδας μέχρι το 1975 και το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο του κόσμου από το 1869 (έτος κατασκευής του) μέχρι το 1873. Πρόκειται για ένα διαθλαστικό τηλεσκόπιο με φακό διαμέτρου 62.5 εκ., μήκους 9μ και συνολικού βάρους 16 τόνων. Πήρε το όνομα του από το Βρετανό εύπορο μηχανικό και ερασιτέχνη αστρονόμο, Robert Stirling Newall. Από το 1890 μέχρι και το 1957 το τηλεσκόπιο φιλοξενήθηκε στο Πανεπιστήμιο του Cambridge όπου συνέβαλε σημαντικά σε πλήθος ανακαλύψεων. Δωρίσθηκε στο ΕΑΑ το 1957 και τοποθετήθηκε στο θόλο της Πεντέλης, ο οποίος έχει διάμετρο 14 μ., το 1959. Μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 1980 χρησιμοποιήθηκε για καθαρά επιστημονικούς σκοπούς. Έκτοτε χρησιμοποιείται μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Οι μαθητές του πολιτιστικού προγράμματος «Γράφω σε μια διαδικτυακή εγκυκλοπαίδεια, τη Βικιπαίδεια» επισκέφτηκαν στις 19/02/2016 το εργαστήριο του Γεροσταθοπούλειου Πανεπιστημιακού Αστεροσκοπείου. Το αστεροσκοπείο βρίσκεται στην οροφή του τμήματος Φυσικής στην πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Το τηλεσκόπιο που βρίσκεται στο θόλο έχει αποτελέσει ένα βασικό εργαλείο για την παροχή αστρονομικής εκπαίδευσης τόσο σε προπτυχιακό, όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Το αστεροσκοπείο έχει γίνει, επίσης, το μέσο για τη διάδοση της γνώσης στους μαθητές όλων των βαθμίδων καθώς και στο ευρύ κοινό.
Τους μαθητές ξενάγησε στο εργαστήριο και στο θόλο ο κος Κοσμάς Γαζέας, Παρατηρησιακός Αστρονόμος, καθηγητής Αστροφυσικής του ΕΚΠΑ. Εκεί με την βοήθεια των μεταπτυχιακών φοιτητών τους έδωσε πολύ σημαντικές πληροφορίες και απάντησε στις ερωτήσεις τους.