Το 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής στη διάρκεια των ετών 2017 – 2019 θα συμμετέχει σε συνεργασία με σχολεία του εξωτερικού σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Reach Out and lend a helping hand : Humanity Has No Borders», υπό την αιγίδα του προγράμματος Erasmus+.

Το σχολείο μας πέτυχε για 2η φορά την έγκριση ενός τέτοιου προγράμματος. Κατά τη διάρκεια του προηγούμενου (2013-15) 16 μαθητές μας ταξίδεψαν σε 5 Ευρωπαϊκά κράτη.

Στόχος του προγράμματος Erasmus+, όσον αφορά την σχολική εκπαίδευση, είναι να προωθήσει τις εκπαιδευτικές καινοτομίες, τη συνεργασία με σχολεία του εξωτερικού, τις ανταλλαγές εκπαιδευτικών και μαθητών. Τα προγράμματα που εγκρίνονται χρηματοδοτούνται από το ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.).

Στα πλαίσια του Προγράμματος Erasmus+ θα συνεργαστούμε με έξι Ευρωπαϊκά σχολεία:

• Willy-Brandt-Gesamtschule Kerpen, Germany
  • ZONGULDAK-DEVREK 75. YIL CUMHURIYET ORTAOKULU, TURKEY
  • CSG Buitenveldert ,Netherlands
  • Osnovno uciliste "Krste Misirkov" Skopje,  Former Yugoslav Republic of Macedonia
  • ISTITUTO COMPRENSIVO VIA MATTEOTTI 11, ITALY
  • T.C. KDZ.EREGLI KAYMAKAMLIGI IBRAHIM-SUHEYLA IZMIRLI FEN LISESI , TURKEY

Πρωταρχικός στόχος του προγράμματος είναι να εξετάσει το φαινόμενο της μετανάστευσης και της προσφυγιάς, τις αιτίες που τις προκαλούν, τις πολιτικές των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα στον τομέα της εκπαίδευσης των μεταναστών και των προσφύγων.

Το έργο αυτό θα δώσει στη νεολαία μας την ευκαιρία να φανταστεί και να οικοδομήσει έναν κόσμο σε ειρήνη όπου ο καθένας αισθάνεται μοναδικός και πολύτιμος στην κοινότητα που ανήκει, ανεξάρτητα από πού προέρχεται.

Με τη βοήθεια κινήτρων κινητικότητας, εκπαιδευτικών ανταλλαγών, πολυγλωσσίας και επιχειρηματικότητας, το έργο μας θα ενθαρρύνει και θα εμπνεύσει τους μαθητές να είναι ηθικά υπεύθυνοι και ενεργοί πολίτες, τα σχολεία και οι κοινότητες θα έχουν μεγαλύτερη κατανόηση και ενσυναίσθηση όσον αφορά την κατάσταση των προσφύγων, δημιουργώντας μακροπρόθεσμες συμπράξεις και φιλανθρωπικό έργο μεταξύ των μαθητών, των σχολείων και των τοπικών οργανώσεων προσφύγων.

Η επίσκεψη στα σχολεία συνεργάτες και η συμμετοχή σε πολυπολιτισμικές συναντήσεις θα δώσει στους μαθητές μας τη μοναδική ευκαιρία να μάθουν για τον πολιτισμό της χώρας υποδοχής. Πιστεύουμε ότι μέσω αυτής της εμπειρίας η νεολαία μας θα εκτιμήσει και θα κατανοήσει την πολιτισμική ποικιλομορφία .Θα μάθουν επίσης για την ιστορία και τον πολιτισμό κάθε χώρας, όπως η γεωγραφία, η διατροφή, οι μορφές τέχνης, η γλώσσα και τα επιστημονικά επιτεύγματά τους.

Οι στόχοι μας είναι:

• Να κατανοήσουμε την έννοια της «ενσυναίσθησης προς τους πρόσφυγες».
  • Δημιουργία κοινωνικής συνείδησης
  • Να ξυπνήσει τις καρδιές μέσα από δραστηριότητες φιλανθρωπίας.
  • Να αυξηθεί η κοινωνική επιχειρηματικότητα μεταξύ των νέων.
  • Να αφήσουμε τους μαθητές να δουν ότι έχουν πραγματικά μια φωνή σε αυτόν τον κόσμο.
  • Δημιουργία κοινωνικού διαλόγου.
  • Να μάθουν μέσω εμπειριών.
  • Συνεργασία μεταξύ των χωρών εταίρων.
  • Βελτίωση των ΤΠΕ και των γλωσσικών δεξιοτήτων μεταξύ των εταίρων.

Η συνεργασία ως ομάδα θα είναι κερδοφόρα όχι μόνο για τα άτομα αλλά και για την ομάδα, καθώς τους επιτρέπει να βελτιώνουν τις δεξιότητές τους αλλάζοντας ιδέες, μοιράζοντας συναισθήματα και εμπειρίες βασισμένες στην ομαδική εργασία. Ως εκ τούτου, η ευθύνη, η κριτική συνείδηση, η δημιουργικότητα και η επικοινωνιακή αποτελεσματικότητα θα αναπτυχθούν από τους μαθητές, τους καθηγητές, το προσωπικό του σχολείου και φυσικά από την κοινότητα.