ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - ERASMUS+, Δράση ΚΑ2

Το έργο βασίζεται σε τρεις προτεραιότητες:

• ευρωπαϊκή πολιτιστική κληρονομιά: κοινωνική και εκπαιδευτική αξία, συμβολή στη δημιουργία θέσεων απασχόλησης, στην οικονομική ανάπτυξη και στην κοινωνική συνοχή
  • κοινωνική ένταξη
  • ολοκληρωμένη προσέγγιση της διδασκαλίας και της εκμάθησης γλωσσών, μέσω καινοτόμων γραμμών μάθησης και μεθοδολογίας.

Οι προγραμματισμένες δραστηριότητες ποικίλλουν και είναι όλες σχεδιασμένες και οργανωμένες  με σκοπό την ανάπτυξη της συνειδητοποίησης της αξίας της πολιτιστικής κληρονομιάς, τη διατήρησης της πολιτιστικής κληρονομιάς μέσω της προστασίας του περιβάλλοντος και τη διάδοσή της μέσω της  αποτελεσματικής επικοινωνίας στα αγγλικά.

Το έργο θα έχει οφέλη και αντίκτυπο στην:

• ενίσχυση του πολιτισμού και των παραδόσεων,
  • εκτίμηση για το φυσικό περιβάλλον και τη διατήρησή του,
  • την ενίσχυση της διαπολιτισμικής κατανόησης

Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών/τριών του σχολείου μας: 24

2."Let's be creative and learn with art"

Η στρατηγική σύμπραξη θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με σχολεία – εταίρους από την

Ισπανία, την Πορτογαλία, τη Σλοβενία και τη Ρουμανία. Πιο συγκεκριμένα τα σχολεία που συμμετέχουν στη σύμπραξη είναι τα παρακάτω:

• Instituto de Educaciόn Secundaria Santa Teresa, Spain
  • Agrupamento de Escolas Marinhas do Sal, Rio Maior, Portugal
  • Osnova sola Dolenjske Toplice, Slovenia
  • Scoala Gimnaziala Tudor Vladimirescu, Romania
  • 2nd Gymnasium of Kaisariani, Greece

Tο έργο έχει ως κεντρικό άξονα την αξιοποίηση της τέχνης (σε οποιαδήποτε μορφή της θέατρο, χορός, μουσική, ζωγραφική, γλυπτική, κινηματογράφος, κ.ο.κ)ως εναλλακτικό  μέσο διδασκαλίας με στόχο:

• την κινητοποίηση και εναργέστερη εμπλοκή των μαθητών στη μαθησιακή διαδικασία
  • την ενίσχυση της δημιουργικότητας, της φαντασίας, της αναλυτικής, συνθετικής και κριτικής σκέψης όλων των μαθητών
  • τη βελτίωση της δυνατότητάς τους να εκφράζονται ποικιλότροπα, να επικοινωνούν, να αποκωδικοποιούν τον κόσμο που τους περιβάλλει και τον εαυτό τους, να αξιοποιούν το δυναμικό τους
  • την ενίσχυση του έργου των καθηγητών με την ανταλλαγή ιδεών και καλών πρακτικών για τη βελτίωση των εκπαιδευτικών τεχνικών ,ώστε η μάθηση να κατακτάται με τρόπο ελκυστικότερο αλλά και αποτελεσματικότερο.

Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών/τριών του σχολείου μας: 20

Οι στόχοι των ευρωπαϊκών δραστηριοτήτων κινητικότητας και συνεργασίας γενικότερα είναι:

• να ενισχυθεί το ενδιαφέρον και η ενεργότερη συμμετοχή των μαθητών στα θέματα που αφορούν το  σχολείο και την ευρύτερη κοινωνία με ενισχυμένο το αίσθημα της Ευρωπαϊκής τους ταυτότητας ·
  • να επιτευχθεί μεγαλύτερη κατανόηση και αποδοχή της εθνικής, γλωσσικής, κοινωνικής και πολιτισμικής πολυμορφίας της Ευρώπης, ώστε να αρθούν αρνητικά στερεότυπα και να καλλιεργηθεί ο σεβασμός, η αλληλεγγύη, η ανεκτικότητα.
  • να προωθηθούν οι δημοκρατικές αξίες και τα θεμελιώδη ατομικά δικαιώματα, ο διαπολιτισμικός διάλογος και η επικοινωνιακή ικανότητα.

Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη συντονίστρια των προγραμμάτων κ. Παπαπαναγιώτου  Ελένη στο τηλ. 2107650522 από τις 8:00 π.μ. έως τις 14:00 μ.μ.