2ο Γυμνάσιο Καισαριανής

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

1. Δεν αργοπορούμε κατά την πρωινή προσέλευση στο χώρο του σχολείου .

2. Προσερχόμαστε έγκαιρα στις τάξεις πριν την έναρξη των μαθημάτων.

3. Αν αργήσουμε την πρώτη ώρα ή αν μας αποβάλλουν από την τάξη πρέπει οπωσδήποτε και αμέσως να παρουσιαστούμε στο Γραφείο.

4. Δεν συνομιλούμε με εξωσχολικούς στο χώρο του σχολείου.

5. Όταν χτυπάει το κουδούνι είναι υποχρεωτική η έξοδος μας στην αυλή.

6. Αποφεύγουμε τα επικίνδυνα παιχνίδια και την προσέγγιση και παραμονή σε χώρους όπως πρεβάζια, παράθυρα, κάγκελα, ταράτσες.

7. Δεν χρησιμοποιούμε το αθλητικό υλικό του σχολείου χωρίς την έγκριση των γυμναστών.

8. Αποφεύγουμε οποιαδήποτε ενέργεια ή λόγο που προσβάλει την προσωπικότητα ή την εθνικότητα ή την καταγωγή ή το θρήσκευμα ή την οικογένεια οποιουδήποτε, γιατί αυτό τιμωρείται αυστηρά.

9. Δε βιαιοπραγούμε, δε βρίζουμε, δεν κοροϊδεύουμε κανέναν.

10. Βοηθούμε οποιονδήποτε έχει ανάγκη και αναφέρουμε στους καθηγητές μας οποιαδήποτε παράνομη ή επικίνδυνη πράξη υποπέσει στην αντίληψή μας.

11. Ερχόμαστε στο σχολείο με κόσμια εμφάνιση.

12. Σεβόμαστε το πράσινο και διατηρούμε το χώρο καθαρό.

13. Σεβόμαστε και προστατεύουμε την περιουσία του σχολείου. Οι υλικές ζημίες αποκαθίστανται από τους υπαίτιους.

14. Σύμφωνα με τις Γ2/132328/07-12-2006 και Γ2/100553/04-09-2012 αποφάσεις του ΥΠΕΠΘ δεν επιτρέπεται η κατοχή και η χρήση κινητών τηλεφώνων ή άλλης συσκευής ή/και παιχνιδιού που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας εικόνας και ήχου από τους μαθητές. Η επικοινωνία των μαθητών με τις οικογένειες γίνεται από τα τηλέφωνα του σχολείου.

15. Σύμφωνα με το Ν. 3730/2008 (ΦΕΚ 262 Α΄) «Προστασία ανηλίκων από τον καπνό και τα αλκοολούχα ποτά και άλλες διατάξεις» απαγορεύεται η χρήση αλκοόλ και καπνού από ανήλικους.