Γνωριμία με τη Μεγάλη Βρετανία

Την Τρίτη, 24 Φεβρουαρίου 2015, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκπαιδευτική εκδήλωση του προγράμματος ‘‘Γνωριμία με τον πολιτισμό τηςΜεγάλης Βρετανίας”. Οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα γνώρισαν τον κ. Paul Edwards, πατέρα δύο μαθητριών του σχολείου μας, ο οποίος μας μίλησε για τη χώρα του, τον τρόπο ζωής των Βρετανών, τα σχολεία, τον αθλητισμό, τη μουσική, την αγγλική γλώσσα και την ιστορία της Βρετανίας, τα φαγητά, τον τρόπο διασκέδασης των εφήβων, τα πανεπιστήμια, τα επαγγέλματα και την καθημερινή ζωή.
Οι μαθητές είχαν ετοιμάσει ερωτήσεις και η συζήτηση έγινε αποκλειστικά στην αγγλική γλώσσα. Επίσης δοκιμάσαμε βρετανικές λιχουδιές. Υπήρξε μεγάλος ενθουσιασμός και ενδιαφέρον από όλους.
Το πρόγραμμα πραγματοποιείται από την κ. Κατσά Αικατερίνη, καθηγήτρια Αγγλικών, και συμμετέχουν 25 μαθητές από τη Β’ και τη Γ΄Γυμνασίου του σχολείου μας.