Διαγωνισμός Εικονικών Δικών Πρωταγόρας

Το 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής την Κυριακή 12/3/2023 συμμετείχε στον «Ε’ Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εικονικών Δικών Πρωταγόρας».

Οι Εικονικές Δίκες “Πρωταγόρας” αποτελούν προσομοίωση του συστήματος απονομής Δικαιοσύνης προσαρμοσμένου σε επίπεδο Γυμνασίου και Λυκείου.

Οι μαθητές-συμμετέχοντες καλούνται να επιχειρηματολογήσουν σε ρόλο δικηγόρων και μαρτύρων προσπαθώντας να πείσουν ένα άκρως απαιτητικό Προεδρείο αποτελούμενο από τον Πρόεδρο του Δικαστηρίου, δύο Παρέδρους και τον Εισαγγελέα, καθώς και μια εξαμελή ομάδα ενόρκων που αντιπροσωπεύουν το κοινό περί δικαίου αίσθημα.

Οι Εικονικές Δίκες ‘’Πρωταγόρας’’ έχουν την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στο διαγωνισμό δύο ομάδες μαθητών:

·        τους ΔΙΚΟΛΑΒΟΥΣ, στους οποίους συμμετείχαν αλφαβητικά οι μαθητές/τριες Αντωνόπουλος Κωνσταντίνος, Αντωνοπούλου Μαργαρίτα- Λάουρα, Βελαώρας Θεόδωρος, Δηλαβέρης Αναστάσιος και Τσολάκη Δέσποινα με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Μπάκου Μαρία (Διευθύντρια – ΠΕ86).

·        τους ΕΝΑΓΟΝΤΕΣ, στους οποίους συμμετείχαν αλφαβητικά οι μαθητές/τριες Αθανασιάδη Κατρίνα, Γουδής Γεώργιος, Καραλάτσιος Χαρίτων, Κοκκόλη Σταυριάνα και Τσαλιαγκού Δήμητρα με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Χουλιάρα Αθανάσιο (ΠΕ78).

Είμαστε πολύ περήφανοι για τους μαθητές μας που έφτασαν μέχρι τους ημιτελικούς. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!