Εβδομάδα Εθελοντισμού «Νοιάζομαι και Δρω» 12 έως 18 Μαρτίου 2018

Δράση Τρίτη

Στις 13 και στις 15 Μαρτίου 2018 οι μαθητές των τμημάτων Α1, Α2 και Α3 με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κ. Μπάκου Μ. –Δ/ντριας, κ. Παπαπαναγιώτου Ελ. – Υποδ/ντριας, κ. Χατζηηλιάδου Χ., κ. Νικολακοπούλου Κ. και κ. Κωστάκη Αρ., συμμετείχαν σε βιωματικό παιχνίδι ρόλων, με στόχο την ενίσχυση της ενσυναίσθησης και τη συνειδητοποίηση των κοινωνικών ανισοτήτων που επηρεάζουν τη ζωή και τις επιλογές των ανθρώπων.

Κάθε μαθητής ανέλαβε ένα διαφορετικό ρόλο και βάσει αυτού έκανε βήματα μπροστά ή παρέμενε στάσιμος στη θέση του, ανάλογα με τις δυνατότητες που του έδινε ο ρόλος να προχωρήσει σε μια κατάσταση που υπαγορευόταν κάθε φορά από τον εκπαιδευτικό. Ενώ η αφετηρία ήταν κοινή, στο τέλος του παιχνιδιού κάθε μαθητής συνειδητοποίησε πόσο διαφορετική ήταν η πορεία του στη «ζωή», διαφορετικού και την ανάγκη της ενεργούς πολιτειότητας για την άρση των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν διάφορες κοινωνικές ομάδες.