Το σχολείο μας

«Η ευτυχία του ανθρώπου συνίσταται στη μόρφωση και στην παιδεία, και όχι στα αγαθά που δίνει και παίρνει η τύχη» ~Πλούταρχος~ | 47-120 μ.Χ. |

Το 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής είναι ένα από τα δύο Γυμνάσια του Δήμου Καισαριανής. Έχει 15 τμήματα:

(4) πέντε στην Α’ τάξη
(5) τέσσερα στη Β’ τάξη
(4) πέντε στη Γ’ τάξη
και σύνολο 300 μαθητών περίπου.
Ο σύλλογος των καθηγητών μας συμπεριλαμβανομένων και αυτών που είναι και σε άλλα σχολεία φτάνει τον αριθμό των 30.

Η πόλη μας, η Καισαριανή είναι μια από τις ανατολικές συνοικίες της Αθήνας, βρίσκεται 3 χλμ. ανατολικά του κέντρου των Αθηνών, σε 130 μ. υψόμετρο, στις ΒΔ πλαγιές του Υμηττού. Συνορεύει βόρεια με τους Δήμους Ζωγράφου και Αθηναίων, ανατολικά με τον Υμηττό, νότια με το Δήμο Βύρωνος και Αθηναίων (Παγκράτι) και δυτικά πάλι με το Δήμο Αθηναίων. Η συνολική έκταση του Δήμου Καισαριανής, σήμερα, είναι 8.500 περίπου στρέμματα, από τα οποία τα 7.500 είναι ορεινή περιοχή και πράσινο και τα 1.000 κατοικημένοι και κοινόχρηστοι χώροι. Η πραγματική κατοικήσιμη έκταση είναι 780 περίπου στέμματα. Η Καισαριανή έχει σχήμα τριγωνικό και καλή ρυμοτομία. Ο πληθυσμός της, σύμφωνα με την τελευταία απογραφή, είναι περίπου 26.500, αλλά στην πραγματικότητα αυτός υπερβαίνει τις 35.000. Η πόλη σήμερα, αφού πέρασε “διά πυρός και σιδήρου”, θεωρείται προνομιακή για κατοικία, εξαιτίας, κυρίως, του περιβάλλοντος χώρου (αισθητικό δάσος, και Μονή Καισαριανής, Πανεπιστημιούπολη, Άλσος Σκοπευτηρίου) καθώς και της γειτνίασής της με το κέντρο της Αθήνας.