COMENIUS – Φιλοξενία αποστολών στην Ελλάδα

ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΣΥΜΠΡΑΞΗ COMENIUS
Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Την εβδομάδα 10-14 Μαρτίου 2014 το 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής, φιλοξένησε ομάδες καθηγητών και μαθητών από Ισπανία, Γερμανία, Φιλανδία, Πολωνία, Ρουμανία και Τουρκία.

Η συνάντηση έγινε στα πλαίσια των προγραμματισμένων ανά χώρα συναντήσεων του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius ( Πολυμερής Σύμπραξη Ευρωπαϊκών Σχολείων ) που υλοποιεί για την διετία 2013-2015 το σχολείο μας σε συνεργασία με τα σχολεία των παραπάνω χωρών.
Ο τίτλος του προγράμματος είναι “Connect to Green World“. Στο πρόγραμμα αυτό, οι μαθητές σε συνεργασία με τους καθηγητές ασχολούνται με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειες (αιολική, ηλιακή, υδροηλεκτρική κ.α.) και τα οφέλη που προκύπτουν από τη χρήση τους για τον άνθρωπο και το περιβάλλον.

Η συνάντηση όλων των ξένων αποστολών στην Ελλάδα βοήθησε τους μαθητές του Γυμνασίου να γνωρίσουν τις συνήθειες και την κουλτούρα άλλων Ευρωπαίων μαθητών και από μικρή ηλικία να νιώσουν πολίτες της Ευρώπης, να σέβονται την διαφορετικότητα και να βιώσουν την ποικιλομορφία της κοινωνίας τους.

Γράψτε ένα σχόλιο