EDUCATION AND CULTURE LIFELONG LEARNING – COMENIUS PROGRAMME 2013-2015

ΙΣΤΟΡΙΚΟ

Υποβολή Αίτησης

Έγκριση προγράμματος

Η αίτησή μας αξιολογήθηκε και εγκρίθηκε τον Ιούλιο του 2013.Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το Ι.Κ.Υ.

ΤΙΤΛΟΣ – ΔΙΑΡΚΕΙΑ-ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ

ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: Connect to a green world

ΔΙΑΡΚΕΙΑ:1 Αυγούστου 2013-30 Ιουλίου 2015

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ:

Συνεργαζόμενα σχολεία:7 σχολεία από 7 διαφορετικές χώρες της Ευρώπης

ΧΩΡΑΠΟΛΗΓΥΜΝΑΣΙΟ
SpainSan FernandoColegio Nuestra seniora del Carmen
TurkeyIstanbulTokisalih Sukriye Yoluk Ortaokulu
FinlandKaarinaPikion Yhteuaskailou
GermanyFrankfurtWohlerschule-Gymnasium
RomaniaCom GristestiSuola Gimnaziala
PolandTrybunalskiGimnazjum NF Sina Mikotaja Kopernika
GreeceAthens2 Gymnasio Kaisariani

ΘΕΜΑ – ΣΤΟΧΟΣ-ΜΕΘΟΔΟΣ

Θέμα: Τα οφέλη που προκύπτουν από τη χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας (αιολική, ηλιακή, υδροηλεκτρική, γεωθερμική, βιομάζα) και την ανακύκλωση

Στόχος: Η γνωριμία και η συνειδητοποίηση των θετικών επιπτώσεων των ήπιων μορφών ενέργειας και της ανακύκλωσης για τη βιώσιμη ανάπτυξη της κοινωνίας μας στο μέλλον.

Μέθοδοι: Η προσέγγιση του θέματος θα στηριχθεί στις αρχές της διαθεματικότητας και της ομαδοσυνεργατικότητας. Μέσα από τη Φυσική, την Ιστορία, την Οικολογία, την Οικονομία, την Τέχνη οι μαθητές θα κληθούν να ανακαλύψουν και να προωθήσουν τις αξίες ενός «πράσινου κόσμου».Η συνεργασία των σχολείων θα επιτευχθεί στην αγγλική γλώσσα με τη χρήση των νέων τεχνολογιών και με ανταλλαγές επισκέψεων.

ΟΦΕΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Η υλοποίηση του προγράμματος θα δώσει τη δυνατότητα

– στους μαθητές

να γνωρίσουν και να συνεργαστούν με άλλους Ευρωπαίους μαθητές, να ανταλλάξουν ιδέες, να συμμετέχουν ενεργά σε κοινές δραστηριότητες.να γνωρίσουν στοιχεία ζωής και κουλτούρας άλλων λαών, ώστε να κατανοήσουν και να αποδεχτούν τη διαφορετικότητά τουςνα αναπτύξουν διάφορες δεξιότητες, όπως στη χρήση της Αγγλικής γλώσσας και των Νέων Τεχνολογιών

-στους καθηγητές

να συνεργαστούν με ευρωπαίους εκπαιδευτικούς συναδέλφους, να ανταλλάξουν ιδέες που αφορούν τις διδακτικές ή παιδαγωγικές μεθόδους ή τις καινοτομίες στον χώρο της εκπαίδευσης

-στην τοπική κοινωνία

1.να συμμετάσχει ενεργά στην υποδοχή των ξένων αποστολών, ώστε να συνδράμει στην επαφή με τους ευρωπαϊκούς λαούς και πολιτισμούς και στην ανάπτυξη φιλικών σχέσεων και δεσμών. Η Καισαριανή θα αποτελεί σταθερό σημείο αναφοράς για τους Ευρωπαίους εταίρους όπως και για μας οι δικές τους πόλεις και χώρες για τα επόμενα δύο χρόνια.

ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Σε συνάντηση που πραγματοποιήθηκε με τους γονείς μαθητών της Α΄ και Β΄ τάξης που εκδήλωσαν ενδιαφέρον συμμετοχής, αφού έγινε ενημέρωση για τις υποχρεώσεις και τις προϋποθέσεις συμμετοχής συστήθηκε η Ελληνική ομάδα του προγράμματος.

Γράψτε ένα σχόλιο