Erasmus+ Κινητικότητα Εκπαιδευτικών και μαθητών στην Γερμανία

Στη Γερμανία πραγματοποιήθηκε η 3η κινητικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 “Reach out and lend a helping hand: Humanity has no borders” στο οποίο συμμετέχει ως εταίρος το 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής για τα σχολικά έτη 2017-18 και 2018-19 και οι παρακάτω χώρες: ΓΕΡΜΑΝΙΑ (συντονίστρια χώρα), ΟΛΛΑΝΔΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ και ΤΟΥΡΚΙΑ.

Η συνάντηση διήρκεσε από τις 11 Φεβρουαρίου 2019 έως τις 15 Φεβρουαρίου 2019. Τόσο οι μαθητές/ τριες όσο και οι καθηγήτριες κ. Παπαπαναγιώτου Ελένη (ΠΕ80, Υποδιευθύντρια και συντονίστρια του προγράμματος) και κ. Βαμβακά Ευαγγελία (ΠΕ01) ήρθαν σε επαφή με το εκπαιδευτικό σύστημα της Γερμανίας και συνεργάστηκαν εποικοδομητικά με τις αποστολές των άλλων χωρών πάνω στο προσφυγικό ζήτημα.

Την πρώτη μέρα (11-2-2019) το πρωί φτάσαμε στο γερμανικό σχολείο Willy Brandt Gesamtschule στο Κέρπεν. Ξεναγηθήκαμε στις εγκαταστάσεις του σχολείου και στη συνέχεια η διευθύντρια Ms Biehler, απηύθυνε χαιρετισμό στις αποστολές και μας καλωσόρισε στη Γερμανία. Ακολούθησαν δραστηριότητες αλληλογνωριμίας (ice braking activities) έτσι ώστε οι μαθητές να πλησιάσουν ο ένας τον άλλο, να ενθαρρυνθούν να μιλήσουν ελεύθερα για τον εαυτό τους και να προαχθεί η ανεκτικότητα απέναντι στη διαφορετικότητα. Μετά από ένα σύντομο διάλειμμα έγιναν οι παρουσιάσεις των συμμετεχόντων χωρών και ακολούθησαν αθλητικές δραστηριότητες για τους μαθητές και συνεδρίαση για τους καθηγητές, προκειμένου να ενημερωθούν για το πρόγραμμα της επίσκεψης στη Γερμανία. Το απόγευμα επισκεφτήκαμε ένα αθλητικό κέντρο και παίξαμε bowling, γεγονός που ενίσχυσε την επικοινωνία μας και βοήθησε στη δημιουργία ενός πολύ ευχάριστου κλίματος μεταξύ των αποστολών.

Την δεύτερη ημέρα (12-2-2019) το πρωί πήγαμε και πάλι στο σχολείο, για να παρακολουθήσουμε δύο πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις από μέλη του μεγαλύτερου γερμανικού, μη κερδοσκοπικού οργανισμού για τους πρόσφυγες, Kolping-Netzwerk für Geflüchtete. Χωριστήκαμε σε δύο ομάδες και συμμετείχαμε εναλλάξ στις δράσεις του Kolping Roadshow και σε εκπαιδευτικό σεμινάριο για την ενσωμάτωση των προσφύγων (Integration: training seminar). Το απόγευμα ξεναγηθήκαμε στο Freilicht museum-Kommern, ένα πρωτότυπο υπαίθριο μουσείο στην περιοχή των λόφων Eifel.

Το πρωί της Τετάρτης, (13-2-2019) συναντηθήκαμε στο σταθμό του τρένου στο Sindorf, από όπου πήραμε το τρένο για την Κολωνία. Εκεί ξεναγηθήκαμε στον περίφημο καθεδρικό ναό της Κολωνίας. Ύστερα περιηγηθήκαμε στο ιστορικό κέντρο της πόλης, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα ξενάγησης Cologne Rally Tour. Η μέρα μας έληξε με επίσκεψη στο Μουσείο Σοκολάτας στην όχθη του Ρήνου.

Την επόμενη μέρα (Πέμπτη, 14-2-2019), ο δήμαρχος του Κέρπεν μας υποδέχτηκε στο δημαρχιακό μέγαρο. Εκεί είχαμε την ευκαιρία να ενημερωθούμε για τις διαστάσεις του προσφυγικού προβλήματος και πώς αυτό αντιμετωπίζεται από τις τοπικές αρχές, και να συνομιλήσουμε με έναν πρόσφυγα από το Ιράκ, ο οποίος ζει και εργάζεται τα τελευταία χρόνια στο Κέρπεν. Ύστερα αναχωρήσαμε για την Κολωνία, όπου ξεναγηθήκαμε στο NS Documentation Centre of the city of Cologne, δηλαδή στο κτίριο όπου στεγάζονταν τα  κεντρικά γραφεία της Gestapo στην Κολωνία. Η μέρα μας έληξε με μία βόλτα στις όχθες του Ρήνου.

Κατά την τελευταία ημέρα της παραμονής μας στην Γερμανία (Παρασκευή, 15-2-2019), συναντηθήκαμε στο σχολείο. Εκεί οι μαθητές εργάστηκαν στο Twin space, όπου και ανάρτησαν τις εμπειρίες τους από την επίσκεψη στην Γερμανία και τις σκέψεις τους πάνω στις αξίες, τους στόχους και τις προοπτικές που αναπτύχθηκαν για το προσφυγικό ζήτημα, μέσα από τις κοινές μας δράσεις. Οι καθηγητές είχαν σύσκεψη για τον προγραμματισμό των εργασιών που πρέπει να ολοκληρωθούν για την αποπεράτωση του project. Στη συνέχεια έγινε η απονομή των διπλωμάτων συμμετοχής και αναμνηστικών. Η μέρα έκλεισε με ένα αποχαιρετιστήριο πάρτυ στους χώρους του σχολείου και δείπνο.

Γράψτε ένα σχόλιο