Erasmus+ Κινητικότητα Εκπαιδευτικών και μαθητών στην Ιταλία

Στη Ιταλία πραγματοποιήθηκε η 4η κινητικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 “Reach out and lend a helping hand: Humanity has no borders” στο οποίο συμμετέχει ως εταίρος το 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής για τα σχολικά έτη 2017-18 και 2018-19 και οι παρακάτω χώρες: ΓΕΡΜΑΝΙΑ (συντονίστρια χώρα), ΟΛΛΑΝΔΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ και ΤΟΥΡΚΙΑ.

Η συνάντηση διήρκεσε από τις 18 Μαρτίου 2019 έως τις 22 Μαρτίου 2019. Τόσο οι μαθητές όσο και οι καθηγήτριες κ. Παπαπαναγιώτου Ελένη (ΠΕ80, Υποδιευθύντρια και συντονίστρια του προγράμματος) και κ. Σκαρλάτου Μαρία  (ΠΕ03)  συνεργάστηκαν εποικοδομητικά με τις αποστολές των άλλων χωρών πάνω στο προσφυγικό ζήτημα.

Τη  πρώτη ημέρα  Δευτέρα  18-3-2019 συναντηθήκαμε όλες οι ξένες αποστολές  στο Iταλικό  σχολείο INSTITUTO COMPRENSIVO στο  Κάβε της Ιταλίας . Μέσα σε ευχάριστο κλίμα έγινε η γνωριμία των ξένων αποστολών  με όλα τα μέλη της Ιταλικής  παιδαγωγικής ομάδας Erasmus +. Την ίδια μέρα πραγματοποιήθηκε επίσημη τελετή  έναρξης και καλωσόρισμα στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δήμου του Κάβε, όπου καθηγητές και μαθητές συμμετείχαν σε δραστηριότητες που αφορούσαν το προσφυγικό θέμα στο παρελθόν και το παρόν. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο της Παλεστρίνας, το μουσείο και την Αρχαία πόλη.

Την  επόμενη ημέρα Τρίτη 19—3–2019 αφού ταξιδέψαμε 40 χιλιόμετρα επισκεφτήκαμε τη Ρώμη και ξεναγηθήκαμε στο Κολοσσαίο, το  Ρωμαϊκό Forum και το Ιστορικό Μουσείο της Ελευθερίας.

Την Τετάρτη  20-3-2019 το πρωί καθηγητές και μαθητές από όλες τις αποστολές συμμετείχαμε σε σεμινάριο στο σχολείο το οποίο είχε διοργανωθεί από την  Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ και αφορούσε το προσφυγικό ζήτημα και μετά το μεσημέρι επισκεφτήκαμε τη πόλη Tivoli και  The Renaissance Villa d’ Este.

Την Πέμπτη  21-3-2019 ταξιδέψαμε και πάλι στη Ρώμη όπου επισκεφτήκαμε το Βατικανό και τις πιο σημαντικές πλατείες και δρόμους της Ρώμης( Pantheon, Piazza Navona, Fontana di Trevi).

Την  τελευταία ημέρα  Παρασκευή 22-3-2019 οι μαθητές συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο κλειστό Γυμναστήριο του σχολείου στο Κάβε και ακολούθησε μέσα σε κλίμα συγκίνησης και χαράς η απονομή των αναμνηστικών διπλωμάτων.

Μετά το μεσημέρι επισκεφτήκαμε το Γεωπαλαιοντολογικό Μουσείο  στο λόφο Rocca di Cave και το πλανητάριο της Πόλης.

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ

Στη διάρκεια της εβδομάδας  Erasmus+ , οι μαθητές χρησιμοποιώντας την αγγλική γλώσσα κατόρθωσαν να καλλιεργήσουν τις δεξιότητες τους στην επικοινωνία. Όλοι είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς και κουλτούρες, νοοτροπίες και ήθη.

Γράψτε ένα σχόλιο