1ος νεανικός διαγωνισμός με θέμα «όσο υπάρχουν άνθρωποι»

Στις 21 Απριλίου το πρωί (11:00 – 14:45), στο Νομισματικό Μουσείο Αθηνών, έγινε η παρουσίαση των εργασιών και η απονομή των βραβείων και επαίνων των μαθητών και μαθητριών των σχολείων της Δ/θμιας Δ/νσης Α’ Αθήνας που πήραν μέρος στον 1ο νεανικό διαγωνισμό με θέμα: «όσο υπάρχουν άνθρωποι».

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Νεότητας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού σε συνεργασία με το Τμήμα Πολιτιστικών Θεμάτων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α’ Αθήνας. Από το 2ο γυμνάσιο Καισαριανής, με υπεύθυνο καθηγητή τον φιλόλογο κ. Σπύρο Κρουσταλάκη, έλαβαν μέρος οι παρακάτω 7 μαθητές: Χρυσούλα Δημαρέση Γ1 (Ζωγραφική Δημιουργία), Αλέξανδρος Μακρυγιάννης Γ1 (Λογοτεχνικό Κείμενο), Τζούλιαν Κόμπι Γ2 (Λογοτεχνικό Κείμενο), Κωνσταντίνος Σιώζος Γ3 (Λογοτεχνικό Κείμενο), Αλέξανδρος Τσιρογιάννης Γ3 (Λογοτεχνικό Κείμενο), Αθανάσιος Μπάρκας Γ3 (Λογοτεχνικό Κείμενο), Βασιλική Τσομώκου Γ4 (Λογοτεχνικό Κείμενο). Τα κείμενα των μαθητών Κ. Σιώζου και Α. Τσιρογιάννη διακρίθηκαν και διαβάστηκαν από τους ίδιους τους μαθητές κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης. Επίσης, διακρίθηκε η ζωγραφική δημιουργία της μαθήτριας Χ. Δημαρέση. Όλοι οι μαθητές έλαβαν έπαινο για τη συμμετοχή τους. Να αναφερθεί ότι οι παραπάνω 7 μαθητές συμμετέχουν και στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εκπονεί το σχολείο μας και ο κ. Κρουσταλάκης με θέμα: «Ταξιδεύοντας με τα λογοτεχνικά κείμενα: Σκέπτομαι, φαντάζομαι και γράφω».