Tο 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής με το Erasmus+ στο ΕΡΕΓΛΙ της Τουρκίας

Συνεχίζοντας τις δραστηριότητες του Erasmus + με τίτλο “Reach out and lend a helping hand: Humanity has no borders΄΄ πραγματοποιήθηκε στο ΕΡΕΓΛΙ της Τουρκίας η 2η συνάντηση μαθητών και εκπαιδευτικών στο οποίο συμμετέχει ως εταίρος το 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής για τα σχολικά έτη 2017-18 και 2018-19 και οι παρακάτω χώρες: ΓΕΡΜΑΝΙΑ (συντονίστρια χώρα), ΟΛΛΑΝΔΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, Π.Γ.Δ.Μ και ΤΟΥΡΚΙΑ.
H συνάντηση διήρκεσε από τις 10 Δεκεμβρίου2018 έως τις 15 Δεκεμβρίου 2018. Τόσο οι μαθητές όσο και οι εκπαιδευτικοί ήρθαν σε επαφή με το εκπαιδευτικό σύστημα της Τουρκίας παρακολουθώντας μαθήματα στο σχολείο υποδοχής.

Φτάσαμε στο σχολείο “Ibrahim Suheyla Izmirli Fen Lisesi “ την πρώτη μέρα 10-12-2018.
Μετά την αρχική ξενάγηση προχωρήσαμε σε δραστηριότητες που αποσκοπούσαν να θερμάνουν το κλίμα με την ονομασία «Το σπάσιμο του πάγου» προκειμένου να γνωριστούν καλύτερα οι μαθητές , να ενθαρρυνθούν να μιλήσουν ελεύθερα για τον εαυτό τους .
Ακολούθησαν οι παρουσιάσεις των χωρών και έγιναν εργαστήρια σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Ευρώπη, με τις φιλανθρωπικές οργανώσεις της Τουρκίας και για τους τρόπους αντιμετώπισης της πείνας στον κόσμο.
Την επόμενη μέρα 11-12-2018 επισκεφθήκαμε την Σαφράμπολη χαρακτηρισμένη από την ΟΥΝΕΣΚΟ ως παγκόσμια κληρονομιά ,προκειμένου να εστιάσουμε στην Τουρκική Κουλτούρα και Ιστορία.
Ακoλουθώντας το καθορισμένο πρόγραμμα την επόμενη μέρα στις 12-12-2018 συναντήθηκαν οι ομάδες στο σχολείο. Με τη μέθοδο του «Καταιγισμού Ιδεών» οι μαθητές συμμετείχαν σε δραστηριότητες με θέμα «Εμείς, η Ευρώπη και το μέλλον».
Κατόπιν οι μαθητές μίλησαν μέσα στις τάξεις για τα συναισθήματα, τα όνειρα καθώς και για προβλήματα που αντιμετωπίζουν στις πατρίδες τους.
Το απόγευμα επισκεφθήκαμε τα σπήλαια του Calavry ώστε να έρθουμε σε επαφή με τη φύση της περιοχής.
Στις 13-12-2018 πραγματοποιήθηκε άλλη μια πολιτιστική δραστηριότητα επισκεπτόμενοι το δάσος του Golcuk.
Την τελευταία μέρα 14-12-2018 συναντηθήκαμε στο σχολείο όπου πραγματοποιήθηκε η δραστηριότητα της «Ζωντανής Βιβλιοθήκης» με τα παρακάτω θέματα: «Μετανάστευση, ενσωμάτωση, και ζητήματα αλληλεγγύης» «Το ταξίδι και τα όνειρα των ασυνόδευτων προσφυγόπουλων».
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η «Στρογγυλή Τράπεζα». Κάθε μαθητής μετά το τέλος της Ζωντανής Βιβλιοθήκης κλήθηκε να μοιραστεί τις εμπειρίες, τα συναισθήματα, τις εντυπώσεις αλλά και τις γνώσεις που αποκόμισε από την προηγούμενη δραστηριότητα..
Στο τέλος έγιναν οι δραστηριότητες του «Twin Space”
Και η τελευταία πράξη μας ήταν μια ευρεία και σε βάθος συζήτηση τόσο για την εβδομάδα που περάσαμε εκεί όσο και για τους τρόπους και τις δράσεις με τις οποίες το πρόγραμμα
θα βελτιώνεται διαρκώς στο μέλλον.

Γράψτε ένα σχόλιο