Διαδικτυακό μαθητικό ραδιόφωνο / «school webradio»

Σκοπός

Μετατροπή του σχολείου σε χώρο συμμετοχικής δημιουργίας και έκφρασης μέσω ενός δυναμικού και ευέλικτου εκπαιδευτικού εργαλείου που διευκολύνει την άμεση επαφή των μαθητών και μαθητριών με το σχολικό και κοινωνικό τους περιβάλλον. Συμμετοχή του σχολείου στα πολιτιστικά δρώμενα της τοπικής κοινότητας.

Ειδικότεροι στόχοι:

Οι μαθητές και οι μαθήτριες:

• Να αναπτύξουν συνεργατικές διαλογικές και συγγραφικές δεξιότητες.
  • Να αναπτύξουν κριτική σκέψη ώστε να είναι σε θέση να κρίνουν τις πληροφορίες που δέχονται.
  • Να βελτιώσουν την επικοινωνία τους με τους άλλους.

Ταυτόχρονα μέσω του μαθητικού ραδιοφώνου επιδιώκονται:

• Ενδοσχολική επικοινωνία και συνεργασία.
  • Ψυχοκοινωνική ανάπτυξη.
  • Προαγωγή θετικού κλίματος στο σχολικό περιβάλλον
  • Διαμόρφωση σχολικής κουλτούρας

Προέκταση δράσης:

• Δικτύωση Σχολείου – Κοινωνίας

Μεθοδολογία

Το μαθητικό διαδικτυακό ραδιόφωνο αποτελεί το μέσο έκφρασης όλων των παιδιών του σχολείου που, με τη βοήθεια και επίβλεψη των εκπαιδευτικών, ηχογραφούν ραδιοφωνικές εκπομπές και επιλέγουν σύντομα αποσπάσματα από μουσικές συνθέσεις που ταιριάζουν στη θεματική τους.

Θεματικές ενότητες ηχογραφημένων εκπομπών

• Δράσεις σχολικής κοινότητας : ανακύκλωση, εθελοντισμός, σχολικές γιορτές, εκπαιδευτικά προγράμματα τμημάτων.
  • Πολιτιστικά δρώμενα της τοπικής κοινωνίας αλλά και του νομού.
  • Σχολική και κοινωνική ζωή : ενδοσχολική βία, ασφάλεια διαδικτύου, διατροφή, διαχείριση ελεύθερου χρόνου, αγωγή υγείας, παιδί και αθλητισμός.
  • Συνεντεύξεις με άτομα από επαγγελματικούς, εκπαιδευτικούς, πολιτιστικούς κλπ φορείς.

Παραδοτέα

Όλες οι εκπομπές θα βρίσκονται ηχογραφημένες θα βρίσκονται στο youtube

Συνεργασίες

Θα υπάρξει συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, ο οποίος θα μας παραχωρήσει και τον εξοπλισμό.

Επίσης θα υπάρξει συνεργασία και αλληλεπίδραση των μαθητών μας με όλους τους προσκεκλημένους των εκπομπών

Το μαθητικό διαδικτυακό ραδιόφωνο λειτουργεί στην διεύθυνση:

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

Κρουσταλάκης Σπύρος, Χατζηηλιάδου Διδώ