The Green City

ην Τρίτη 28/3/2023 ένα Κινητό Πράσινο Σημείο επισκέφθηκε το σχολείο μας που συμμετέχει στο Πρόγραμμα Επιβράβευσης Ανακύκλωσης Πολιτών της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ το μεγαλύτερο της Ευρώπης «The Green City».

📌 Την εκδήλωσή προλόγισε και τίμησε ο Αντιπεριφερειάρχης Κεντρικού τομέα κ. Γεώργιος Βλάχος

📌 Στη συνέχεια έγινε ενημέρωση των μαθητών σε ομάδες μας (διάρκειας περίπου 15-20 λεπτά η κάθε ομάδα) με διαδραστικές ερωτοαπαντήσεις για την ανακύκλωση και τη σημαντικότητά της.

📌Οι μαθητές μας ευαισθητοποιήθηκαν από το εξειδικευμένο πλήρωμα για το Πρόγραμμα της Περιφέρειας Αττικής γνωρίζοντας τα οφέλη αλλά και τη δυνατότητα να ανακυκλώνουν υλικά 8 κατηγοριών: Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα, Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη, καθώς και Ρούχα/Υφάσματα.

📌 Επιπρόσθετα, δόθηκε πιστοποιητικό παρακολούθησης και έντυπο υλικό με παιχνίδι ανακύκλωσης στους μαθητές μας.