Εκπαιδευτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο του Κεραμεικού

Στο πλαίσιο της διοργάνωσης εκπαιδευτικών επισκέψεων τμημάτων του σχολείου μας, στις 23-11-2021 οι μαθητές/τριες του τμήματος Γ2, με τη συνοδεία των καθηγητών κου Σ. Κρουσταλάκη και της κας Κ. Φιλόσογλου, επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Κεραμεικού και πήραν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με γενικό τίτλο: «Θ-ΙΝΚ- Το γκράφιτι ως ιστορική μαρτυρία και ως φθορά στα αρχαία μνημεία». Ειδικότερα, το πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχε το τμήμα του σχολείου μας είχε τον τίτλο: «Μια παρέα φίλων στο γυμνάσιο του Κεραμεικού». Οι μαθητές/τριες με τη βοήθεια ειδικών επιστημόνων (αρχαιολόγου και συντηρήτριας μνημείων) μέσα από ένα παιχνίδι ρόλων γνώρισαν μια φανταστική παρέα εφήβων που φοιτούσε στο αρχαίο γυμνάσιο του Κεραμεικού, περιηγήθηκαν στα πιο σημαντικά μνημεία του αρχαιολογικού χώρου και είδαν από κοντά τα αρχαία graffiti που ανακαλύφθηκαν στην συγκεκριμένη περιοχή. Παράλληλα, μέσα από συζήτηση προβληματίστηκαν για τις φθορές που προκαλούν τα σύγχρονα graffiti στα αρχαία μνημεία.