Νικάμε την βία και τον Σχολικό Εκφοβισμό

Στις 22/2/2024 τα τμήματα Γ1 και Γ4 του 2ου Γυμνασίου Καισαριανής με τους συνοδούς καθηγητές επισκέφθηκαν τον κινηματογράφο Αθήναιον για να παρακολουθήσουν την διαδραστική ταινία «Νικάμε τη βία και το σχολικό εκφοβισμό».
Οι μαθητές- θεατές με ειδικά γυαλιά 3D και τα τηλεχειριστήριά τους συμμετείχαν διαδραστικά και τους δόθηκε η δυνατότητα να διαμορφώνουν τη ροή της ταινίας, να προβλέπουν τι θα συμβεί αλλά και να απαντήσουν σε ερωτήματα για την σωστότερη
αντιμετώπιση του προβλήματος.
Οι ίδιοι οι μαθητές επέλεξαν το περιστατικό που θέλουν να δουν κάθε φορά, την επιλογή των ορθών τρόπων αντιμετώπισης του περιστατικού, τι συναισθήματα θα μπορούσε να έχει ο θύτης και το θύμα κάθε φορά, τους λόγους που οδήγησαν τον θύτη σε αυτές τις ενέργειες , αλλά και τη μορφή του καλλιτεχνικού έργου που θα φέρει πιο κοντά τον θύτη και το θύμα.
Ήταν μία διαφορετική εμπειρία!