Η Εκστρατεία ECOMOBILITY 2013-2014

H ομάδα του 2ου Γυμνασίου Καισαριανής αναδείχθηκε νικήτρια, κερδίζοντας το 2ο βραβείο ηλεκτρονικής έκφρασης στον πανελλαδικό διαγωνισμό για το πρόγραμμα οικολογικής μετακίνησης «Ecomobility». Το σχολείο μας ήταν και στη δεκάδα με τις καλύτερες ομάδες ανάμεσα σε 38 σχολεία πανελλαδικά.

Η Εκστρατεία ECOMOBILITY Οικολογική Μετακίνηση διοργανώνεται για ενδέκατη συνεχόμενη χρονιά από το ECOCITY. Στόχος της εκστρατείας είναι η ευαισθητοποίηση των νέων για την προσέγγιση περιβαλλοντικών προβλημάτων της πόλης τους και η ενεργοποίησή τους στην αναζήτηση λύσεων.

Στην εκστρατεία συμμετέχουν Ομάδες μαθητών της Γ΄ τάξης Γυμνασίων από όλη τη χώρα, όπου με τις εργασίες και τις προτάσεις τους καλούνται να αναδείξουν τις Πράσινες Μετακινήσεις, όπως το περπάτημα, το ποδήλατο, τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και να παρουσιάσουν λύσεις για την αλλαγή συνθηκών και τη στήριξη του δικαιώματος ελεύθερης μετακίνησης στις πόλεις.

Η παρουσίαση της ομάδας μας

Το Βίντεο