Επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο

Οι μαθητές του πολιτιστικού προγράμματος «Γράφω σε μια διαδικτυακή εγκυκλοπαίδεια, τη Βικιπαίδεια» επισκέφτηκαν στις 19/02/2016 το εργαστήριο του Γεροσταθοπούλειου Πανεπιστημιακού Αστεροσκοπείου. Το αστεροσκοπείο βρίσκεται στην οροφή του τμήματος Φυσικής στην πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Το τηλεσκόπιο που βρίσκεται στο θόλο έχει αποτελέσει ένα βασικό εργαλείο για την παροχή αστρονομικής εκπαίδευσης τόσο σε προπτυχιακό, όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Το αστεροσκοπείο έχει γίνει, επίσης, το μέσο για τη διάδοση της γνώσης στους μαθητές όλων των βαθμίδων καθώς και στο ευρύ κοινό.
Τους μαθητές ξενάγησε στο εργαστήριο και στο θόλο ο κος Κοσμάς Γαζέας, Παρατηρησιακός Αστρονόμος, καθηγητής Αστροφυσικής του ΕΚΠΑ. Εκεί με την βοήθεια των μεταπτυχιακών φοιτητών τους έδωσε πολύ σημαντικές πληροφορίες και απάντησε στις ερωτήσεις τους.