Περιβαλλοντικός Όμιλος – “Η ζωής μας ένας κύκλος”

Στόχοι του ομίλου

• Να αναπτύξει τη δημιουργικότητα, τη παρατηρητικότητα, τις δεξιότητες και τις γνώσεις των συμμετεχόντων αναφορικά με την αειφόρα διαχείριση του νερού και του εδάφους.
  • Να αναδείξει ζώσες παραδοσιακές πρακτικές διαχείρισης των φυσικών πόρων που ανήκουν και επίσημα στο Εθνικό Ευρετήριο Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς (Σύμβαση Unesco) και να εντοπίσει εκείνα τα χαρακτηριστικά τους που θα μπορούσαν να συμβάλουν στην αειφόρο ανάπτυξη ενός τόπου.
  • Να ευαισθητοποιήσει τους συμμετέχοντες σε θέματα που αφορούν την βιοποικιλότητα και την κυκλική οικονομία

Μεθοδολογία υλοποίησης

Οι δραστηριότητες βασίζονται στη μαθητοκεντρική και βιωματική προσέγγιση, προκρίνοντας την εργασία σε ομάδες.

ΔΡΑΣΕΙΣ:

• Συμμετοχή σε ημερίδα- εκδήλωση που συνάδει με τους σκοπούς του ομίλου στις 16 Δεκεμβρίου 2023 στον Δήμο Καισαριανής
  • (Πιθανή) Συμμετοχή σε μαθητικό Συνέδριο που συνάδει με τους στόχους του ομίλου εκτός Ελλάδας τον Μάρτιο του 2024
  • Εκπαιδευτική επίσκεψη για την γνωριμία από κοντά της ζώσας πολιτιστικής κληρονομιάς που αφορά την διαχείριση των φυσικών πόρων ενός τόπου.

ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ :12

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Μαρία Σκαρλάτου- Ελένη Παπαπαναγιώτου